پیام سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به مناسبت آغاز هفته ملی جمعیت

24 ارديبهشت 1401
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر به مناسبت آغاز هفته ملی جمعیت پیامی را منتشر کرد.

متن پیام وی به شرح ذیل است:
موضوع جمعیت همیشه به‌عنوان یکی از دغدغه‌های حاکمیتی در کشورها مطرح‌شده و در برنامه‌ریزی‌های کلان کشورها مدنظر قرار می‌گیرد.
در ایران نیز با توجه به کاهش آهنگ رشد جمعیت و نگرانی از پیری جمعیت، افزایش فرزند آوری موردتوجه قرارگرفته است. همچنین با توجه به باز بودن پنجره جمعیتی در کشور می‌بایست حداکثر استفاده از اين فرصت و ظرفيت‌ها و منابع سرمايه‌اي حاصل از آن شود .
بر این اساس سیاست‌های جمعیتی در اردیبهشت‌ماه 1393 از طرف رهبر معظم انقلاب به کلیه سازمان‌ها در ۱۴ بند ابلاغ‌شده است. این سیاست‌ها در راستای" اهمیت مقوله جمعیت در اقتدار ملی و با توجه به پویندگی، بالندگی و جوانی جمعیت کنونی کشور به‌عنوان یک فرصت و امتیاز در جهت کاهش نرخ رشد جمعیت و نرخ باروری در سال‌های گذشته" بوده است و در آن بر ضرورت هماهنگی و تقسیم‌کار بین ارکان نظام برای اجرای دقیق و سریع و قوی این سیاست‌ها و گزارش نتایج رصد مستمر تأکید شده است.
ارتقای پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت با افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی، رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و افزایش فرزند، اختصاص تسهیلات مناسب برای مادران به‌ویژه در دوره بارداری و شیردهی و ارتقاء امید به زندگی ازجمله موارد مورداشاره در سیاست‌های کلی جمعیتی هستند.
تأمین سلامت و تغذیه سالم جمعیت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، توانمندسازی جمعیت در سن کار، مدیریت مهاجرت به داخل و خارج، تشویق ایرانیان خارج از کشور برای حضور و سرمایه‌گذاری و رصد مستمر سیاست‌های جمعیتی در ابعاد کمی و کیفی از دیگر موارد مورداشاره در سیاست‌های کلی جمعیتی است.
 همان‌طور که روشن است سیاست‌های کلی جمعیت هم‌زمان هم به دغدغه‌های ناشی از کاهش نرخ رشد جمعیت نگاه داشته و هم کیفیت جمعیت و مسائل مربوط به زیرساخت‌های توسعه را موردتوجه قرار داده است. هفته ملی جمعیت از تاریخ ۲۴ لغایت ۳۰ اردیبهشت‌ماه  با شعار" ایران جوان بمان"  فرصتی است برای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بوشهر به‌عنوان متولی این سیاست‌ها است تا بتوانیم با آگاه‌سازی مردم گامی در جهت افزایش نرخ باروری برداریم.

دکتر حسن ملکی‌زاده
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر
۲۴ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱

انتهای پیام/م.ب2020
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
پیام     هفته.ملی.جمعیت     دکتر.حسن.ملکی‌زاده        

تاریخ بروز رسانی:   24 ارديبهشت 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >